Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 6. 2017

Jak jsme objevovali Nitru

 

Není mnoho míst, které by příroda obdarovala takovým krásným prostředím a výhodnou polohou jako Nitra. Říká se, že byla (podobně jako Řím), založena na sedmi pahorcích – Zobor, Hradní kopec, Kalvárie, Borina, Dražovský vršek, Vršek a Martinský vrch. S jejich jmény jsou spojené počátky slovenských dějin – Kníže Pribina, Svätopluk,sv. Cyril a Metoděj i zmínka o prvním křesťanském chrámu na našem území a zavedení prvního slovanského písma. V 9.století bylo nitranské knížectví jedním z center Velkomoravské říše.

Naše města spojuje dlouhodobá historie. Partnerství mezi městy se datuje od roku 1973. Od té doby jsou  navázána i osobní přátelství mezi lidmi, spolky, organizacemi. Proto  i naše organizace  navštívila Nitru. Některé seniory přitáhly vzpomínky na osobní přátelství, jiní však v Nitře ještě nikdy nebyli. Nitra roste do krásy. O tom jsme se přesvědčili na vlastní oči. Navštívili jsme nejvýraznější dominantu města Nitranský hrad. Jádro tvoří katedrála sv. Emeráma s biskupskou rezidencí. Diecézní muzeum je jediné na Slovensku,které je součástí hradního areálu. Je nově otevřené v moderním pojetí s významými exponáty ( Nejstarší zachovaný rukopis na území Slovenska z roku 1083, nádherné liturgické předměty). Zaujalo nás i vnější opevnění hradu, kasematy, hradní studna, gotický příkop. A už se pomalu přesunujeme kolem sochy knížete Pribiny do Ponitranského muzea. Zejména expozice Skvosty dávnověkého Slovenska nám přiblížila soubor nejvzácnějších památek hmotné kultury v dávné minulosti Slovenska. Zaujala nás i část,která přibližuje vývoj Nitry. Vekým zážitkem byla výstava mapující drátenické řemeslo. Je až neuvěřitelné, co dokáží lidské ruce.

  Nitranská synagoga patří k nejkrásnějším na Slovensku. Dnes už neplní svůj původní náboženský účel, ale slouží přdevším jako koncertní a výstavní síň.    I Kroměřížští výtvarníci mají na výstavní prostory krásné vzpomínky. Procházka pěší zónou s krásnými historickými artefakty a odpočinkovými zákoutími nás dovedla k výrazným hodinám na konci pěší zóny. Ale hudebního doprovodu jsme se nedočkali. Ale nevadí. Den v Nitře se nám vydařil. Objevili jsme nová zákoutí Nitry a prožili jsme krásný příběh z její historie.  Za to všechno děkujeme paní Dagmar Bojdové, vedoucí odboru kultury v Nitře.

                                                            JItka Dvořáková

dsc07990.jpg

 

 

  Více fotografií    najdete ve    fotoalbu .